12 par nóg

16 maja 2011

Przy wsiadaniu do pociągu obserwuję scenę „podsadzania” starszej pani przy wejściu do pociągu – postawić nogę na pierwszy stopień wcale nie jest łatwo, do tego trzeba podciągnąć swoje ciało na uchwycie (jedną ręką – bo w drugiej np. walizka) . Na przystanku tramwajowym nabawiam się zmarszczek usiłując odczytać godzinę odjazdu wydrukowaną czcionką wielkości robaczków – choć pewnie powinnam się cieszyć, że rozkład wisi „na wysokości wzroku”. Super, tylko czyjego wzroku? A co mają zrobić osoby niedowidzące lub na wózkach inwalidzkich? Aaa, rozumiem pytać i prosić o odczytanie godziny. Jasne. W tej sytuacji dlaczego w ogóle dziwi mnie nieobecność osób niepełnosprawnych w prasie poświęconej modzie wydawanej na polskim rynku*? A może któraś/któryś z polskich projektantek/projektantów zaprosił na wybieg osobę niepełnosprawną, a mnie  o tym po prostu nie wiadomo?

Kiedy u nas pojawi się ktoś na obraz i podobieństwo Aimee Mullins – olimpijki, modelki
i aktorki? Dziecko, któremu amputowano nogi miało spędzić życie na wózku, ale dzięki własnej pracy  i wytrwałości dziecko to pobiło rekord świata na 100 i 200 metrów oraz w skoku w dal, przechadzało się po wybiegu u Alexandra McQueena i wystąpiło w kolejnym filmie z serii „Cremaster”. Na wybiegu u McQueena nikt nie zauważył, że Aimee paraduje na drewnianych nogach – myślano, że to buty z drewa (te rzeźbione ze zdjęcia poniżej). Dziś Aimee ma 12 par nóg do wyboru. Wybór zależy od humoru i okoliczności: czy ma ochotę na szpilki, czy na klapki, a może właśnie pójdzie pobiegać? Dzięki temu ma pięć wzrostów do wyboru i jak oglądam zdjęcia to myślę „nogi do nieba”. Zdjęcia są piękne i trudno mi było wybrać faworyta, ale zdecydowałam się na następujące:

1. zestaw nóg

Źródło: http://www.amsvans.com/blog/5858-aimee-mullins-encourages-us-to-rethink-what-is-disabled/

2. okładka magazynu Dazed z nieprzetłumaczalną na język polski grą słów i zestawieniem fashion-able z disabled

Źródło: http://www.wheelchair.ch/fra/media/images/mullins/dazed.jpg

3. niesamowita kobieta-gepard z cyklu Cremaster

Źródło: http://1.bp.blogspot.com/-JBa5PwiL7KU/TZB_HpWlk6I/AAAAAAAAKsc/-GkuO-RTg6E/s1600/aimee-mullins-cheetah.jpg

I na koniec wystąpienie Aimee Mullins – zobaczcie koniecznie!

A pod tym linkiem jest to samo wystąpienie z polskimi napisami:

http://www.ted.com/talks/lang/pol/aimee_mullins_prosthetic_aesthetics

Więcej zdjęć Aimee jest na jej stronie – może to będzie dla kogoś inspiracją?

Strona Aimee Mullins: http://www.aimeemullins.com/gallery/index.php

*Bohaterkę tego wpisu odkryłam przeglądając gazety w poczekalni u lekarza – ale nie zwróciłam uwagi na tytuł pisma, więc jak ktoś też przypadkiem zna ten artykuł, to proszę
o info.