Ofiarom mody

19 maja 2011

Kim jest ofiara mody, potocznie znana jako fashion victim? W moim osobistym odczuciu to taka osoba, która bawiąc się różnymi stylami jest „za bardzo” – za bardzo wystylizowana, za bardzo w zgodzie z najnowszymi trendami, za bardzo przywiązująca wagę do tego, jak jest postrzegana przez innych przez pryzmat swojego ubioru. Simmel, klasyk jeśli chodzi
o koncepcje dotyczące mody, pisał o postaci fircyka: „Jest rzeczą dla fircyka charakterystyczną, iż składniki poszczególnych mód doprowadza do skrajności: gdy w modzie są buty zakończone szpicem, on nosi buty przypominające dziób statku; gdy wysokie kołnierzyki to szał, nosi kołnierzyki dochodzące do uszu; gdy wypada bywać na odczytach naukowych, nigdzie indziej go nie znajdziecie (…)”.


A skąd w ogóle pochodzi pojęcie „fashion victim”? Angielski dziennikarz Nicholas Coleridge podaje, że powstało ono podczas lunchu Oscara de la Renty ze słynnym wydawcą magazynu „W” Johnem Fairchild – autorem miał być sam pan de la Renta. Jednak Fairchild w swojej biografii napisał, że to on jest twórcą tego sformułowania. Spór zapewne pozostanie nierozstrzygnięty.


Co ciekawe, znalazło się też kilku wykonawców muzycznych, którzy „na cześć” ofiar mody (muszę zrobić dygresję: po polsku brzmi to strasznie, jakby ktoś poległ od mody, analogicznie do ofiary zamachu czy ofiary trądu…) napisali mniej lub bardziej zgrabne utwory.


Pierwszym z zespołów jest Green Day z piosenką „Fashion Victim” – nie mogłam znaleźć oryginalnego teledysku (hmm, nawet nie wiem, czy jest), więc przedstawiam Wam taki
z tekstem:Drugi to zupełnie nieznany mi zespół Four Black Taxis – ale na końcu pojawia się wiele polskich nazwisk:I trzeci – to zespół (wokalistka?) Loire – niestety poza tym, że piosenka ma tytuł jak
i powyższe utwory, to poza „oooo,oooo” i na końcu pojawiającym się słowem „wintydż” nic nie rozumiem. I jeszcze jedno: nie musicie oglądać tego do końca, trudno przetrwać całość, ale to żaden wstyd ;)Trzy absolutnie odmienne stylistyki :)


Wyczytane w:


1. Schiermer, B. (2010) „Fashion Victims: On the Individualizing and De-individualizing Powers of Fashion, w: Fashion Theory, Volume 14, Issue 1, s. 83-104.


2. Simmel, G. (1980) „Filozofia mody” w: Magala, S., Simmel, Państwowe Wydawnictwo „Wiedza Powszechna”, Warszawa