Jak męskie łydki wypromowały dzianiny

26 maja 2011

Żeby nie zabierać Autorowi glorii i chwały, przytoczę opowieść w całości – o tym, jak męskim łydkom zawdzięczamy współczesną popularność dzianin. Dzianiny zdaniem Autora, są elastyczne, ażurowe, świetnie układają się na ciele i ułatwiają oddychanie skóry. I dalej:


O wiele jednak ważniejszy niż ażurowość tkanin jest fakt, że dopasowują się one do kształtów ciała. To oczywiste, iż właśnie wtedy, gdy podkreślanie naturalnych kształtów, na przykład kobiecego biustu, znów pociąga za sobą zadowolenie estetyczne, stara technika dziewiarska musi przeżywać nowy wspaniały rozkwit.


Wcześniej niż kobiece piersi podkreślano jednak kształt męskich łydek. To one pierwsze – ponad wszelką wątpliwość – już w XIII wieku zadecydowały o tym, że dzianiny weszły w modę. Ręczna maszyna dziewiarska skonstruowana została już w 1589 roku przez Williama Lee.
A więc o wiele wcześniej niż wszystkie inne maszyny tkackie. Wielokrotnie udoskonalana, pozwoliła wkrótce osiągnąć zdumiewające rezultaty. Dzięki tej maszynie po raz pierwszy dzianiny podbiły świat. Były jednak wówczas podporządkowane ogólnej linii mody. Dzianiny nie funkcjonowały samodzielnie, lecz tylko w powiązaniu z całym strojem. Ich najprostszą formą były męskie i damskie pończochy, potem skarpety noszone do spodni sięgających kolan
i wreszcie rajtuzy, głównie dla mężczyzn. Rajtuzy miały tę zaletę, że podkreślały zarówno męskie genitalia, które w specjalnym saczku wyglądały doprawdy imponująco, jak i męskie łydki. Łydki również musiały kiedyś pełnić jakąś godną podkreślenia funkcję erotyczną, o czym świadczy szerokie zastosowanie sztucznych łydek, odgrywających zdaje się wówczas dokładnie taką samą rolę, jak wypchane staniki i sztuczne biusty używane dzisiaj przez młode panienki. Rzecz charakterystyczna, na którą warto zwrócić uwagę, że rajstopy dla pań, jeżeli nie występowały jako strój zawodowy (na przykład w balecie i w tenisie), do powszechnego uzycia weszły dopiero niedawno w związku z bezpośrednim zapotrzebowaniem, jakie wytworzyło się, gdy zaczęto coraz bardziej skracać sukienki, a szczególnie wraz z modą mini-spódniczki.


Fakt, że rajtuzy przeszły z garderoby męskiej do damskiej, znałam, ale z informacją o erotycznej funkcji męskich łydek spotkałam się po raz pierwszy. Jeśli ktoś zna jakieś inne źródła na ten temat, to proszę o podzielenie się nim :) Obraz sztucznych męskich łydek zostawiam Waszej wyobraźni :)


Wyczytane w: Koenig, R. (1979) Potęga i urok mody, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa, s. 254-256.