Film i moda…

6 czerwca 2011

Już od jakiegoś czasu nosiłam się z zachęceniem Was do obejrzenia „Powiększenia” Antonioniego przez pryzmat przedstawionego w filmie światka Londynu sprzed kilku dekad, no a przede wszystkim – pod kątem fotografowanych i występujących w filmie kreacji. Usiłowałam (choć przyznaję były to niezbyt zdecydowane próby) znaleźć nazwisko osoby, która zaprojektowała stroje z poniższego zdjęcia. Jakoś leniwie się to toczyło, więc kiedy zobaczyłam książkę „Film  i moda” z kadrem z tegóż właśnie filmu Antonioniego uznałam, że moje modowe prośby zostały wysłuchane i dalej szukać nie muszę, bo przecież na pewno znajdę to w tej publikacji. Zakupiłam lekturę, odsunęłam na bok mniej priorytetowe priorytety i w dwa popołudnia łyknęłam zawartość książki. „I?” – pewnie zapytacie.
Ideą książki jest m.in. pokazanie jak film wpływał na popularność różnych części odzieży lub fryzur, dlaczego nagle na ulicach PRL-u pojawili się chłopcy w kurtkach „emkach” i dlaczego Ray Bany stały się kultowe. Rozdział o modzie w PRL-u jest – moim zdaniem – najlepiej opracowany i wiem, że już niedługo do tego fragmentu z przyjemnością powrócę. Bardzo ciekawe są również informacje o oskarach przyznawanych za kostiumy oraz rozdział poświęcony Edith Head, określanej mianem „dress doctor”, kreatorki mody filmowej. Chciałabym napisać choć kilka słów więcej, ale tym razem nie zabiorę Autorowi żadnego ze smaczków, który zebrał na jej temat. Podoba mi się również filmografia zestawiona na koncu książki – na wypadek gdyby kiedyś wydawało mi się, że mam wolną chwilę, to już wiem jak się jej w przyjemny sposób pozbędę ;) Lekki zawód natomiast sprawił mi fragment o etymologii mody ze względu na jego niewielkie rozmiary i brak jakiegokolwiek odniesienia do socjologii mody. Z drugiej jednak strony nawiązania do obecności tematu „moda” w polskiej literaturze wypełniły mój socjologiczny niedosyt, więc pozostaje mi przestać się czepiać i ze spokojnym sumieniem polecić tę pozycję wszystkim modowym zapaleńcom (i „zapaleńczyniom”? – chciałabym być poprawna językowo, a wychodzi mi to jak widać ;)).

A czy znalazłam odpowiedź na moje pytanie o osobę, któa zaprojektowała stroje do „Powiększenia”? Niestety nie, ale może ktoś z Was posiada takową informację i zechce się nią podzielić? Chodzi mi m.in. o te kreacje:

Źródło: http://stylenotes.typepad.com/photos/uncategorized/2007/07/31/750.jpg

A tutaj okładka książki „Film i moda”:

Źródło: http://www.bookarest.pl/ksiazka/Hendrykowski-Marek/Film-i-moda,bookaGNVGGBQ0

Wyczytane w: Hendrykowski, M. (2011), „Film i moda”, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań

PS. Jeszcze jedna rzecz mnie uderzyła, ale zupełnie o tym zapomniałam: książka
o powiązaniach filmu i mody bez „SATC”! To jest dopiero skandaliczne! ;)