Klasycy mody

28 czerwca 2011

Zastanawiam się, jak zachęcić Was do czytania klasycznych pozycji dotyczących historii badań i koncepcji dotyczących mody i ubioru. „Bo to wielcy klasycy byli” – po gombrowiczowsku? „Bo trzeba znać przeszłość, by zrozumieć teraźniejszość” – tak po nauczycielsku? A może „bo to po prostu ciekawe” – naiwnie i z przekonaniem, że warto? I w końcu „bo nie ma co czekać, aż przetłumaczą to na język polski” – sceptycznie (a może realistycznie?)?

Kilkanaście funtów za książkę na amazonie to sporo, więc pozostaje wiara w biblioteki i nadzieja, że może ktoś ją jednak zakupił – i tak też się stało w przypadku moich poszukiwań: „Fashion Classics from Carlyle to Barthes” dopadłam w czytelni ASP w Łodzi. Lekturą jestem w pełni ustatysfakcjonowana – książka zawiera przegląd ośmiu pozycji od dziewiętnastowiecznej powieści „Sartor Resartus” Carlyle’a do „Systemu mody” Barthes’a. Pomiędzy nimi pojawiają się Spencer, Veblen, Simmel, Kroeber, Fluegel oraz Laver. Po polsku jak dotąd ukazały się tylko pisma Veblena, Simmla i Barthes’a – ten ostatni opublikował swoją pracę w 1967 roku, a pierwsze polskie wydanie pochodzi z 2005 … Tym bardziej warto sięgnąć po pracę Cartera, bo sporządzone przez niego opracowanie jest przejrzyste i – szczególnie w przypadku „Systemu mody” – bardziej zrozumiałe niż oryginał (nad którym popastwię się przy innej okazji) ;)

Ciekawie jest czytać, co na temat historii ubioru i jego przemian sądzili ludzie żyjący już niemal dwa stulecia temu, jakie teorie formułowali na temat rozprzestrzeniania się różnych modowych nowinek i na ile postawione tezy przetrwały próbę czasu. Warto wiedzieć to tym bardziej, żeby uniknąć sytuacji, w której własne „odkrycie” okazuje się być tylko powtórzeniem słów sprzed dekad i by zyskać trochę dystansu do gazetowych rubryk pokazujących co jest „in”, a co „out”. Innymi słowy: lobbuję na rzecz własnego zdania :)

Źródło: http://ecx.images-amazon.com/images/I/51N9rsW9AwL.jpg

Wyczytane w: Carter, M. (2003) Fashion Classics from Carlyle to Barthes, Berg, New York/Oxford

  • http://www.blox.pl/html?page=userProfilePreview&username=fidrygauka fidrygauka

    Mnie nie zachęcisz. Po gombrowiczowsku, nauczycielsku czy jakkolwiek inaczej. Na modzie się nie znam, nowinki modowe zaczynają do mnie przemawiać średnio po dwóch latach, a to i tak nie znaczy, że ich zapragnę na własność. Dlatego tym chętniej będę czytać twoje „wyczytane” wpisy. W pigułce mi wystarczy ;o)

  • http://www.blox.pl/html?page=userProfilePreview&username=modologia modologia

    Wyzwanie podjęte ;) Pożyjemy – zobaczymy ;)