Okulary a nóż

7 lipca 2011

Przymierzyłam już jakieś kilkanaście par przeciwsłonecznych okularów typu „kocie oko”, ale wyglądam w nich, hmm, niepochlebnie ;) Przymierzyłam również „kultowe” raybany z uniesionymi do góry w pożądany sposób oprawkami – i dowiedziałam się od pani optyk, że wszyscy w nich tak samo wyglądają, z czego zdecydowana większość źle, no ale taka moda, więc nie ma co oczekiwać, że akurat mnie będzie w nich do twarzy. Do zakupu skutecznie się zniechęciłam (choć to nie uwagi, ale widok w lustrze powiedział mi więcej niż chciałam wiedzieć), ale przy okazji dowiedziałam się, kto w takich okularach dobrze wygląda (zdaniem pani optyk): Kuba Wojewódzki i Doda. „Więc jak chce Pani wyglądać jak Doda…” Cóż, szukam dalej.

Wczoraj zachwycił mnie model okularów przeciwsłonecznych, który ma na nosie Jolanta Umecka w „Nożu w wodzie” – takie kosmiczne kocie oko. Zastanawiam się, jak się dowiedzieć kto i kiedy wyprodukował owo cudo i czy szanse na jego zdobycie przekraczają poziom zero. Najlepsze ujęcia, jakie znalazłam, to:

Źródło: http://www.kinopolska.pl/upload/zdjecia/noz%20w%20wodzie%20dvd%20rip08.jpg

Źródło: http://farm6.static.flickr.com/5138/5546623716_1ace4def92.jpg

No i do tego stroje kąpielowe „z epoki” oraz Leon Niemczyk w pełnej formie – na końcu filmu
z cudownym zarostem ;) Innymi słowy: film trzeba obejrzeć :)

Zadałam sobie trud obrócenia fotela w stronę regału i sięgnięcia po książkę „Film i moda”,  o której już kiedyś pisałam. Wiem, że nie można napisać o każdym filmie, ale liczyłam, że a nuż informacja o „Nożu w wodzie” jest w książce w jakimkolwiek kontekście modowym. Nie ma, ale za to wróciłam do akapitu o Audrey Hepburn w „Śniadaniu u Tiffany’ego”, w którym autor książki podaje, że Audrey ma ubrane okulary marki Ray-Ban. Ponieważ myślałam o wayfarerach na nosie Niemczyka, to – nie wiem, co mnie podkusiło, bo mam ambiwaletne uczucia w stosunku do wikipedii – zajrzałam na jej stronę. I co? No i twórcy notki powołują się na artykuł z Times’a, że okulary, które nosi Hepburn to model Olivera Smitha, często mylony z wayfarerami. Pozostało mi jeszcze sprawdzić stronę Olivera Smitha, gdzie czekała mnie miła niespodzianka: otóż w tym roku mija 50 lat od nakręcenia „Śniadania…” i z tej okazji firma wypuszcza na rynek dokładną replikę okularów, jakie nosiła w tym filmie Audrey Hepburn! Zatem 1:0 dla Wikipedii ;) Szukajcie, a znajdziecie – czyli może dokopię się i do okularów Umeckiej :)

Wyczytane:

    • Hendrykowski, M. (2011) „Film i moda”, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 
    • Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Ray-Ban_Wayfarer
  • Oliver Smith: http://www.eye-wear-glasses.com/2011/01/oliver-goldsmith-to-remake-audrey