Modowe powroty

15 lipca 2011

Znowu będzie o gorsetach. Widzę tu pewną korelację z rosnącym spożyciem makaronu
w ostatnich dniach. Talia upomina się, żeby poświęcić jej trochę uwagi. Zatem ad rem ;)

Z wieku pacholęcegu pamiętam fascynację teledyskami w MTV (tak, kiedyś to była stacja muzyczna…). Mogłam godzinami oglądać te „krótkie filmiki”, miałam swoje ulubione audycje i to był jedyny okres w moim życiu, gdy byłam na bieżąco z muzycznymi hitami. Jak teraz słyszę  w radiu jeden czy drugi z owych hitów, to wspominam szalony ’92 czy ’93… aż łza się w oku kręci… (i wciąż na nowo mnie zaskakuje fakt, że pamiętam coś sprzed dwudziestu lat ;))

Jednym z moich ulubieńców był (i nadal jest, a co!) teledysk George’a Michaela „Too Funky”. Do tej pory biała futrzana czapa (?) na głowie jednej w modelek budzi we mnie dreszcz radości  i absurdalną chęć zrobienia sobie z głowy odwłoka strusia. Dziś jednak nie o tej szlachetnej części strusia mowa, a o gorsecie zaprojektowanym przez Thierry’ego Muglera – pojawia się już w pierwszej części teledysku – i ach! – jest wyposażony w lusterka (z obu stron! gdzie nie spojrzę – tam JA! ;) oraz w roli wisienki na torcie serduszko na tyłku. Co za emocje! Gorset Muglera przeżył (przeżywa? – bo nie wiem, czy wokalistka wciąż w trasie, bez MTV jestem muzycznym dzieckiem we mgle…) – no więc powiedzmy, że przeżył odrodzonie na trasie z Beyonce. To z kolei pcha mnie w ramiona refleksji a pro pos powracających trendów w modzie: bo czy np. popularność wyrobów z PRL-u nie jest podyktowana tym, że przywracają je do życia dzisiejsi okołotrzydziestolatkowie wracając do lat dzieciństwa? Może i Beyonce podrygiwała w rytm „Too Funky”, zapamiętała gorset i po latach mogła spełnić swoje marzenie, żeby w nim wystąpić? Kto wie…

Oto i wspominany teledysk:

Oraz Beyonce w gorsecie:

Żródło: http://corsettraining.net/wp-content/uploads/2010/07/BeyonceThierryBike.jpg

  • http://modologia.blox.pl/html modologia

    A oto i odpowiedź na pytanie o znajomość Beyonce z gorsetem Muglera:

    Otóż w 2008 roku, w Metropolitan Museum była wystawa: Superheroes: Fashion and Fantasy i tam miedzy innymi pokazywany był ten gorset Muglera. Beyonce była na gali MET i widziała nie tylko gorset, ale i inne ubiory tego projektanta. Tak jej się spodobały, że poprosiła go o zaprojektowanie kostiumów na swoją trasę koncertową Poza tym metalowy ubiór z teledysku Too Funky tez ostatnio (no, może nie tak ostatnio) znów pojawił się w teledysku. Konkretnie u Gagi w Paparazzi, ale to pewnie wiesz :))))

    Odpowiedź podesłał mi mailem Piotr Szaradowski, autor bloga Muzealne Mody (muzealnemody.blogspot.com/)

    Dziękuję :)