Moda do zjedzenia

6 listopada 2011

Może ktoś z Was przypomina sobie pierwszą serię programu „Runaway Project”, w której jednym z zadań, przed którym stanęli uczestnicy i uczestniczki, było skomponowanie kreacji na wybieg ze składników dostępnych w dziale spożywczym supermarketu? Kreatywność musiała zderzyć się z nietrwałością materiału, a projektanci przewidzieli (lub też nie), co stanie się z ich tworzywem dnia drugiego na wybiegu. W tym przypadku znajomość zachowania się materiału poza lodówką po upływie 24h miała znaczący wpływ na wygląd zaprezentowanych ostatecznie kreacji.


Przemijalność różnorakich mód jest sprawą oczywistą, jeśli coś noszą wszyscy, to modne to już nie jest, to jest po prostu popularne. Dla tych, co jak Krawiec Mrożka poszukują tego, czego nie ma nikt inny, może ciekawym okazać się projekt austriackiego fotografa Helge Kirchbergera oraz kucharza z południowego Tyrolu Rolanda Trettla. Wynikiem ich współpraca jest otwarta kilka dni temu wystawa Fashion Food w berlińskim Muzeum Komunikacji.


Wystawa prezentuje zdjęcia modelek i modeli ubranych w produktu spożywcze, np. ciasto na makaron, mięso, łososia. Strojom tym towarzyszą naturalnie akcesoria – w postaci naszyjnika ze skorupek jajek czy bliżej niezdefiniowane coś z ośmiornicy (kamizela?). W relacjach, na które jak dotąd się natknęłam, nie spotkałam się ze głosem obrońców zwierząt (a jako dygresję można pokusić się o pytanie, czy jest różnica, jeśli zwierzę ginie w imię „sztuki”, „kotleta” czy „ubioru”?).


Proponuję obejrzeć krótką relację na temat wystawy ze stacji Deutsche Welle:Źródło: http://www.youtube.com/watch?v=KejhO0kIjxo


I co Wy na to?


Dużo zbliżeń jest również w relacji stacji ZDF, można przyjrzeć się z bliska pracy fotografa i kucharza.


Na stronie projektu Fashion Food można śledzić, jak projekt się rozwija oraz zobaczyć więcej zdjęć.


Patrząc na ten projekt przychodzi mi do głowy takie określenie jak „skonfundowanie” – tak się właśnie czuję w obliczu tej realizacji. I nie wiem, czy jestem na tak, czy na nie. A Wy?