Tak, chcę zjeść torebkę…

7 listopada 2011

Jeszcze nie zdażyło mi się spojrzeć na brokuła inaczej niż na produkt spożywczy, ale natchniona wczorajszym wpisem szukałam dalej powiązań między modą a jedzeniem. Dwa te obszary w dużym zakresie skolonizowała nacja włoska, więc odkrycie „2 w 1″ w postaci włoskiego fotografa Fulvio Bonavia nie było szczególnym zaskoczeniem. Otóż Fulvio fotografuje produkty uznane przez większość ludzkości za spożywcze. Jednak to, co widzimy na fotografiach to rzeczy rodem z garderoby – buty, naszyjniki, bransoletki, torebki czy warzywne (chyba?) majtki. W innych projektach wykorzystuje również kwiaty, ale tu już nie jestem w stanie stwierdzić, czy zjadliwe, czy nie.

Przykładowe prace to m.in. brokułowa torebka:

Źródło: http://ilovefashioon.blogspot.com/2010/08/matter-of-taste-by-fluvio-bonavia

Z racji jesiennej pory chętnie uzupełniłabym własną szafę o takie właśnie buty, które wyglądają jak obsypane ryżem, oraz – mój faworyt – kwieciste nauszniki. Mam nadzieję, że zdarzy się cud i ktoś wyprodukuje to cudo z materiałów bardziej trwałych niż płatki kwiatów.

 

Źródło:http://www.thedigitalpanda.com/wp-content/uploads/2010/08/Fulvio-Bonavia-A-Matter-of-Taste-8.jpg

Źródło: http://ilovefashioon.blogspot.com/2010/08/matter-of-taste-by-fluvio-bonavia

Więcej prac możecie zobaczyć na stronie Fulvio Bonavia oraz posłuchać, co sam mówi na temat swojego pomysłu:

Żródło:  http://www.youtube.com/watch?v=B8RPapZ5X0E

Pytanie, z jakim zostaję, to: czy posiadany brokuł przeznaczyć na przyziemne zadowolenie podniebienia, czy może został on do wyższych celów stworzony i powinien przynajmniej zasłużyć na amatorskie zdjęcie?