„Łatwiej pisać o modzie niż projektować ubrania”

9 stycznia 2012

Z wywiadu z Michałem Zaczyńskim dostępnym na blogu Mr Vintage wyłuskałam nazwisko Suzy Menkes i zaczęłam drążyć. Rzecz wydała mi się ważna, bo dyskusja o tym, czym jest dziennikarstwo modowe jest u nas dopiero w zalążku, ale zwracając swój wzrok poza granice naszego kraju okazuje się, że ma ono już kilku wyjadaczy (a raczej wyjadaczek, bo na razie natknęłam się na same kobiety).


Suzy Menkes. Urodzona w 1943 roku – zatem ktoś mógłby powiedzieć: szczęściara. Czemu? Bo jej już bardziej świadome lata przypadły na rewolucyjne lata 60-te i 70-te. To, co my poznajemy z albumów i zdjęć, a potem często odtwarzamy mniej lub bardziej udanie, ona miała na codzień. I jak pokazuje jej biografia wykorzystała czas i zdobytą edukację w sensowny sposób. Jak to czyni ją dobrą dziennikarką zajmującą się sprawami mody?


Zna się na tworzeniu ubrań, studiowała historię i literaturę na uniwersytecie w Cambridge i szybko wskoczyła na posadę w The Times, gdzie redagowała kolumnę o modzie. Od 1988 roku piastuje stanowisko w The International Herald Tribune – to dłużej niż niektóre osoby z modowej blogosfery żyją na świecie ;)


Pani jest raczej w Polsce nieznana, no bo jak gazeta o modzie, to Voguei Anna W. Czy ktoś
w ogóle na bieżąco czyta felietony Suzy Menkes? Dużo łatwiej jest oglądać zdjęcia z sesji zdjęciowych i wydawać opinie (czyli zachwyt lub jego brak) niż przebrnąć przez historię ubioru plus przynajmniej podstawy psychologii i socjologii żeby zrozumieć, o co w tej modzie chodzi.


Z materiałów dostępnych w sieci wybrałam dwa wywiady z Suzy Menkes, które uznałam za najciekawsze – pierwszy to jej opinia o blogerach przeplatana wypowiedziami blogerek i blogerek, a drugi to wywiad, w którym pani, wie co, mówi (wbrew pozorom to wcale nie jest taka częsta cecha).


A jak pisze? Dziś pojawiły się jej dwa felietony – ocenić możecie je sami (1 i 2).Źródło:http://www.youtube.com/watch?v=c4Y4rC9rqHYŹródło: http://www.youtube.com/watch?v=AU0TSrW_2AM