Elektryczna sukienka

19 stycznia 2012

Atsuko Tanaka to japońska awangardowa artystka, pionierka ruchu Gutai. Grupa ta składała się z luźno ze sobą związanych artystów japońskich, którzy poszukiwali sposobu na oddzielenie strasznej, wojennej przeszłości od czasów teraźniejszych. Przekraczali wszelkie możliwe granice, mieszali życie ze sztuką w sposób graniczący niemal z religijnym oddaniem.

Jednym z projektów Atsuko Tanaka była „Elektryczna sukienka” (1956), która zbudowana była z kolorowych żarówek połączonych kablami. Ubrana w tę sukienkę arystka przyciągała spojrzenia wszystkich, była najbardziej widoczną dziewczyną na wybiegu. Choć nie było to jej zamiarem, swoim projektem wywołała dyskusję na temat w jaki sposób moda, zagadnienia genderowe i feministyczne odnoszą się do ówczesnej sytuacji kobiety w społeczeństwie.

Ten projekt jednoczył w sobie problematykę technologii i ciała. Podczas oryginalnego performance’u niektórzy widzowie podejrzewali, że artystka będzie chciała porazić się prądem, a w Japonii, w której wspomnienie ataku na Hiroszimę i napromieniowania było ciągle żywe, pojawiły się również i takie skojarzenia.

W sukience przypominającej błyszczący światłami budynek Atsuko Tanaka stała się poniekąd symbolem nowoczesnego azjatyckiego miasta – Tokio.

Sukienka na artystce prezentowała się następująco:

Źródło: http://rhizome.org/editorial/2010/may/6/electric-dress-1956-atsuko-tanaka/

Natomiast „w kolorze” sama suknia prezentuje się tak oto:

Źródło: http://rhizome.org/editorial/2010/may/6/electric-dress-1956-atsuko-tanaka/

Wyczytane: Stevens, M. (2005) Everything is illuminated,  http://nymag.com/nymetro/arts/art/reviews/9937/