Zanim pojawiły się martensy…

19 marca 2012

Kiedyś nie było martensów. Oczywiste? No ba. Ale co było wcześniej? Właśnie doczytałam, że pierwowzorem były buty żołnierskie, sznurowane, z metalową blachą nad palcami lub (w innej wersji) podkute. Powstały w Niemczech pod koniec drugiej wojny światowej, a w latach 60-tych dostały się na brytyjską ziemię, gdzie od razu zostały zaakceptowane przez takie subkultury jak punki, skinheadzi oraz indie. Ich pierwotna angielska nazwa to bovver boots - słowo bovver odnosiło się do sposobu, w jaki londyńscy robotnicy wymawiali słowo bother, czyli „niepokoić”, choć niejednokrotnie bother było swoistym złowrogim eufemizmem dla czasownika „pobić”. Z powodu tych butów skinhead’ów nazywano również bovver boys. Polski odpowiednik tego rodzaju obuwia to po prostu glany lub martensy.

Szukałam tych pierwotnych, niemieckich butów, ale okazało się, że wikipedia nie dysponuje niemieckim tłumaczeniem dla bovver boots, ale … za to to dysponuje tłumaczeniem słowa na duński, a mianowicie: marsheerbotten :) Zaryzykowałam poszukiwania dla niemieckich słów „Marsch+Schuhe” (czyli buty do marszu) i znalazłam takie oto zdjęcie – reprodukcja butów produkowanych dla Wehrmachtu:

Źródło: http://www.zib-militaria.de/LW-Springerstiefel-2-Modell

Głowy sobie nie dam uciąć, że to właśnie replika tych w końca II wojny światowej, ale opis względnie się zgadza (czyli: wysokie, sznurowane buty z podkutą podeszwą).

A co było jeszcze wcześniej? Nie wiem. Na razie ;)