Szafiarki inspiracją dla sztuki!

28 czerwca 2012

No dobrze, może niekoniecznie, ale tytuł musi podobno przyciągać uwagę czytających, więc robię co mogę. A o co tak naprawdę chodzi?

Miał się co prawda pojawić kolejny wpis na temat ubiorów powstałych w Pracowni Projektowania Ubioru Unikatowego w UAP, ale temat musi chwilę poczekać, bo najpierw damy głos Pracowni Grafiki, a konkretnie: Marcie Tracewskiej.

Niby co to kogo interesuje, co kto nosi w torebce, ale sporo wpisów na modowych blogach było swego czasu prezentacją „co noszę w swojej torebce”. I każdy mógł sobie podglądnąć, co blogerka nosi ze sobą w torbie (choć czy może być mowa o podglądactwie, skoro ktoś oficjalnie wywala zawartość swojej torby na widok publiczny?). Dlatego pewnie zwróciłam uwagę na projekt Marty „Pokaż kotku, co masz w środku”.

W skrócie: Autorka zajrzała do toreb 82 osób (różny wiek, różna płeć), a następnie zobaczone przedmioty przetworzyła na ich kartonowe (chyba) odpowiedniki i włożyła do przezroczystych toreb. Nie podała jednak do kogo należała każda torba, zatem w efekcie zaspokaja ciekawość oglądających tylko połowicznie. Podążając za myślą „pokaż co masz w środku, a powiem Ci kim jesteś”, możemy zatem samodzielnie pobawić się w zgadywankę, do kogo dana torba należy. Zatem spójrzmy:

I co? Kto nosi takie zawartości toreb?

P.S. W piątek na terenie poznańskich targów odbędzie się pokaz dyplomów Katedry Ubioru – szczegóły na fejsbuku.

 • http://www.efektyuboczne.blogspot.com/ efekty_uboczne

  Takie przezroczyste torebki już chyba drugi sezon sa popularne a ja cały czas zastanawiam się, kto je nosi bez czegoś w środku (moja wersja ma w środku dodatkowy pokrowiec, czyli w zasadzie mam dwie torebki w jednym – podwójne szczęście). To typ lanserski na opakowanie pomadki Chanel, magazyn o modzie (najlepiej vogue) i drogie okulary? ;) Chociaż piwko i drożdżówka (swoją drogą, ciekawe połączenie) mówi coś innego. Ciekawy projekt, szkoda, że nie napisano (na wystawie a nie u Ciebie ;)) żadnych przemyśleń, nie wiem, „morału”, tego, co odkrył twórca tego projektu ;) Ciekawe, do jakich wniosków można dojść.

 • http://modologia.blox.pl/html modologia

  @efekty_uboczne: widzę już pewne nieścisłości z mojej strony – Autorka zaglądała do toreb „normalnych”, a efekty swoich obserwacji umieściła w torebkach przezroczystych, bo inaczej my – widzowie – nic byśmy nie zobaczyli. Akurat przy tej kolekcji byla cała strona opisu, ale zdjęcie tekstu jest takie sobie, więc nie wkleiłam. Skoro jednak pytasz, to przepiszę większy fragmant, który może odpowie na Twoje pytania. Zatem:

  „Moja praca dyplomowa, podobnie jak praca magisterska, nawiązuje do kwestii konsumpcjonizmu. Przedmioty mówią o nas samych, pokazują kim jesteśmy, świadczą również o statusie materialnym. Można zaryzykować stwierdzenie ‚pokaż mi, co masz w środku, a powiem Ci, kim jesteś’. Na wystawie dyplomowej nie ma jednak tych ludzi, są tylko wyobrażenia, które mamy na ich temat, przeglądając zdjęcia z dokumentacją przedmiotów w książce. Nierzadko uczestnicy mojego ‚badania’ wiele tych samych przedmiotów, np. długopisów, pomadek, ładowarek, co może świadczyć o kupowaniu zbędnych przedmiotów, które mają np. poprawić nasze samopoczucie bądź zapewnić, że wszystko, co potrzebne, mamy aktualnie pod ręką. 82 torby pokazane w formie instalacji są jednakowe, wykonane z tego samego tworzywa. Przedmioty sprowadziłam do roli symbolu, multiplikując je wielokrotnie w różnych wariantach kolorystycznych. Pokazuję w ten sposób, że każdy przedmiot jest inny, różnych od poprzedniego. Niekiedy wykorzystuję określone marki, które mogłam znaleźć w czyjejś torbie; to właśnie one wskazują najczęściej na co nas stać i do czego mamy upodobanie. Torby nie zostały opisane, stąd nie wiadomo do kogo każda z nich należy, nieznana jest płeć i wiek danej osoby”.

  To jest mniej więcej połowa opisu, ciekawa jest też uwaga, że kobiety często nie bardzo chciały pokazać, co noszą w torebce, bo obawiały się, że znajomi zobaczą coś „niepożądanego” – ciekawe, co? ;) Książki, o której opis wspomina, niestety nie było przy instalacji.

  Jak będziesz mogła, idź na ten finisaż dziś popołudniu. Ja jadę słuchać szumu fal :)

 • http://www.efektyuboczne.blogspot.com/ efekty_uboczne

  O, dziękuję, pomogło trochę ;)