Biba, epizod 2.

5 marca 2013

Jednym z gości Warsaw Fashion Film Festival będzie Barbara Hulanicki, założycielka legendarnego butiku Biba. W trakcie festiwalu będziecie mogli zobaczyć film: Beyond Biba, o którym kiedyś pisałam, a dziś przyszedł czas na książkę poświęconą tej postaci i jej twórczości.

Książka jest nietypowa. Napisała ją Delisia Howard, która w latach 1968-1975 znała Bibę jako jej modelka i klientka. Poza wstępem Barbary Hulanicki cała książka pisana jest odręcznie, a poszczególne fragmenty historii uzupełniają ilustracje Chris’a Price’a, męża Delisi. Pomiędzy tak zapełnionymi kartami znajdują się również oryginalne rysunki Barbary Hulanicki. Gratka dla oka. Jej charakterystyczna kreska prezentuje się na poniższym rysunku.

Rys. Barbara Hulanicki / materiały prasowe WFFF.

Dla mnie jedną z ciekawszych ilustracji jest mapa Londynu z zaznaczonymi miejscami, w których mieściła się Biba: w 1964 roku na Abingdon Road, następnie od 1966 na Kensigton Road, od 1969 na Kensigton High Street i w końcu w 1973 roku w budynku Derry&Tom’s, naprzeciwko wcześniejszej siedziby. Mam nadzieję, że mapka daje Wam choć trochę wyobrażenia, jak wygląda wnętrze książki, no i naturalnie apetyt na więcej.

Foto via.

Książka jest w twardej oprawie, a brzegi stron mają złoty kolor. Zarówno okładka, jak i wnętrze książki, zamieszczone liczne ilustracje, dobrze pokazują czym była estetyka kreowana przez Bibę. Historia ilustratorki i projektantki, która zaczęła swoją karierę od sukienki oferowanej w sprzedaży wysyłkowej, a skończyła na oferowaniu kompletnego stylu życia według Biby jest bardzo ciekawa i szczerze mówiąc (czy raczej pisząc) nawet nie mam ochoty Wam je zdradzać.

  • http://wwww.wloczykijka6.blogspot.com/ wloczykijka6666

    Książka o Bibie – takie buty. Nie wiedziałam, że pozycja tej marki była kiedyś tak ważna. Swoją drogą złote litery na granatowym tle świetnie wyglądają – dlaczego to połączenie kolorów tak rzadko widzę w modzie? (Chociaż może za mało wnikliwie patrzę)

  • http://modologia.blox.pl/html modologia

    @wloczykijka6666: książka ma złote litery na czarnym tle, ale widzę, że to się różnie wyświetla. Granat+złoto – jak pojawiają się trendy marynarskie, to czasem można je spotkać w postaci granatowa marynarka plus złote guziki, ale poza tym trudno mi znaleźć inny przykład. Biba była ważna, bo umożliwiała dziewczynom ubieranie się modnie w bardzo przystępnej cenie – i za to kobiety ją pokochały. A potem zrobił się z tego Biba-lifestyle. Szkoda, że na skutek konfliktu z inwestorami ostatecznie markę zamknięto, bo to naprawdę był bardzo wpływowy brand. Z drugiej strony wnętrza projektowane przez Barbarę Hulanicki też są bardzo ciekawe, ma naprawdę niespożytą energię – byłam dziś na spotkaniu z nią i już myślę, co by tu napisać na jej temat w najbliższym czasie.