Gotyk Polski – zaproszenie

6 marca 2014

W zeszłym roku wrocławskie BWA gościło wystawę „Szafa polska”, a już w przyszłym tygodniu rusza kolejna wystawa pokazująca prace polskich projektantek i projektantów zatytułowana „Gotyk polski”. Wśród zaproszonych na wystawę twórców znaleźli się: Maldoror (klik), Paulina Plizga (klik), oluhi (klik) i Sylwia Rochala (klik).

Gotyk Polski_projekt_Hakobo

Identyfikacja wizualna wystawy: Jakub Stępień (Hakobo).

Patrząc na tytuł wystawy od razu przychodzi mi na myśl mroczne zamczysko w stylu gotyckim. Czy w nim poszukiwano inspiracji do prac, które zostaną pokazane na wystawie? Skąd taki właśnie tytuł wystawy? Materiały prasowe zdradzają conieco: „Sam gotyk nie musi odsyłać nas bezpośrednio do przeszłości i kojarzyć się jedynie z czarnym romantyzmem. Gotyk to również subkultura wyrosła w podobnym czasie, co postpunkowa moda dekonstrukcyjna. To także przyszłość w wersji mrocznego sci-fi, cyberpunku i techno. Niektóre z tych referencji stanowiły inspirację do powstania zaprezentowanych ubiorów, inne pojawiły się przy próbie ich interpretacji”. Tym, co wspólne w zebranych pracach, jest także idea upcycklingu, z którą każda z zaproszonych osób ma do czynienia. Ale czy poza tym uda się odnaleźć jakiś inny klucz łączący pokazane prace?

Szczęśliwcy mogą przekonać się już za tydzień: w piątek 14. marca o 19.00 rozpocznie się wernisaż wystawy, szczegóły na stronie wydarzenia.

Bardzo jestem ciekawa, jak wypadnie poszukiwanie wspólnych odniesień do zacytowanych inspiracji i jak tytułowy „polski gotyk” zostanie ugryziony przez kuratora wystawy Michała Niechaja. Celem wystawy jest z jednej strony określenie pewnego kierunku w projektowaniu ubiorów, a z drugiej – znalezienie języka, jakim ów kierunek można opisywać. Jeśli tylko wystawa wyznaczy mi ów kierunek, postaram się znaleźć sposób jego opisania. Wystawa potrwa do końca kwietnia, więc wpisujemy termin w kalendarzyki i zmierzamy w stronę Wrocławia.

Z prawdziwą przyjemnością informuję również, że modologia jest jednym z blogowych patronów tego wydarzenia – w znamienitym gronie wspólnie z blogami Freestyle Voguing, Fashion PR Girl oraz Projekt Obiekt.

Na zachętę uchylam rąbka wystawy: oto jedna z prac Pauliny Plizgi. Zachęca Was? Bo mnie bardzo.

Paulina Plizga - fot. Michal Przezdzikm

Foto: materiały prasowe BWA Wrocław.