Moda Polska – wspomnienia

25 lipca 2016

Dziś króciutko, bo pole do popisu chcę zostawić Wam. W listopadzie wybieram się na konferencję ‚Non-Western Fashion Conference’ do Antwerpii (klik) i będę tam opowiadać o Modzie Polskiej. Zachodnie badacze nie mają żadnego pojęcia o tym, co się u nas w modzie działo, nasz obszar jest dla nich niezwykle interesujący, a publikacji po angielsku w tym zakresie jest niewiele. Zbieram zatem artykuły, zdjęcia, czytam wywiady i opracowania, umawiam się na spotkania w bibliotekach i archiwach. I pytam.

Pytam osoby, które pamiętają tę epokę, może nawet początki Mody Polskiej, czy kojarzą tę markę, jakie mają związane z nią wspomnienia, czy nosili ubrania MP, czy może kończyło się na oglądaniu wystaw.

Moja Mama wspomina salon Mody Polskiej w Katowicach z lat siedemdziesiątych. Była wtedy studentką i wspólnie z przyjaciółka oglądały wystawy MP, bo kreacje były daleko poza możliwościami ich portfela. Wspomina Modę jako markę luksusową, na którą nie było jej stać. Jedna z ciotek natomiast podglądanie wystaw uzupełniała szkicowaniem kreacji, płaszcza na przykład, a następnie kupowała materiał i zmierzała do krawcowej. Żałuję, że efekty tej chęci bycia modną nie zachowały się na żadnych zdjęciach, wspomnienie zatem umieszczam w pliku i pytam dalej.

Chciałabym dziś zapytać i Was o to, czy może Wasze babcie, ciocie i mamy pamiętają Modę Polską oraz jak ją zapamiętały. Może gdzieś na dnie szafy jest ukryty jakiś ciuch z metką Mody Polskiej? Jeśli uda się Wam czegoś dowiedzieć i chcielibyście się tym ze mną podzielić – opowieścią, anegdotką czy zdjęciem, to byłabym wdzięczna za każdą wspominkę. Możecie dzielić się tym na fanpejdżu, blogu lub pisać do mnie maile na adres: dominika@modologiablog.pl.

Sama jestem ciekawa, co z tego wyjdzie – może jakaś nasza wspólna publikacja? Zatem szturmujcie Wasze rodzinne modnisie, pytajcie o ich wspomnienia, a potem zrobimy z tego razem coś fajnego.

20160218_133537

Fotografia z wystawy ‚Modna i już! Moda w PRL-u’, która była pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie w okresie 19.12.2015-17.04.2017r. (KLIK).