[Akcja] Jeans For a Better World

15 marca 2017

To jest proste.

1. Wyciągnij z szafy dżinsy, których już nie nosisz. Pomyśl, że masz wystarczająco rzeczy z kategorii „przydasie” i ta jedna para jest po prostu zbędna. A może dwie? Może więcej?

2. Spodnie dżinsowe, które Tobie już niekoniecznie się przydadzą, mogą zostać przerobione na torby i plecaki w krakowskim KOKOworld, a dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na ufundowanie dzieciom z ugandyjskiego domu dziecka w Masindi edukacji i przyborów szkolnych.

3. adres do wysyłki to: KOKOworld, ul. Ślusarska 9/332,  30-710 Kraków. Do przesyłki dołącz swoje imię i nazwisko oraz adres mailowy.

A jeśli jesteś z Krakowa, to masz sprawę ułatwioną, bo wystarczy podejść do sklepu stacjonarnego KOKOworld przy ulicy Starowiślnej 19.

Dżinsy można przesyłać do końca marca.

I już. Załatwione. Prawda, że proste?

170308_fb_poziom_v2

Foto: materiały prasowe KOKOworld

W szafach zalegają nam różne rzeczy, jest spora szansa, że wśród nich leżą i dżinsy – długie, krótkie, rurki, dzwony. Może i kurtki dżinsowe lub koszule. Dzięki akcji organizowanej przez KOKOworld możemy równocześnie pozbyć się starego ciucha i równocześnie pomóc potrzebującym. Środowisko też będzie nam wdzięczne, że nie dorzucamy się do kolejnej góry śmieci. Mam nadzieję, że w tym miejscu już nikt nie zastanawia się, czy warto.

Dla tych z Was, którzy lubią znać więcej szczegółów akcji, podaję większą porcję informacji, które dostałam od KOKOworld:

Prawie każdy ma w swojej szafie chociaż jedną parę jeansów. To nieodzowny element garderoby, każdy regularnie kupuje nowe jeansy, ale czy ktoś się zastanawia nad tym jak wygląda ich produkcja? Powstanie jednej pary jeansów pochłania do 7000 litrów wody!I chociaż wielu producentów jeansów zakazało bardzo szkodliwej dla środowiska i zdrowia pracowników metody piaskowania (która nadaje spodniom „znoszony” wygląd), wciąż jeszcze powszechne jest użycie barwników, które zanieczyszczają okoliczne rzeki i gleby. Masowo produkowane jeansy często są przesiąknięte chemikaliami i przez kontakt ze skórą stają się groźne dla zdrowia. Warto też pamiętać, że przy produkcji jeansów rzadko przestrzegane są podstawowe zasady BHP, przez co pracownicy zaangażowani w produkcję są narażeni na poważne problemy zdrowotne. Powstaje więc pytanie: dlaczego wciąż kupujemy nowe jeansy, odkładając niemodne modele na dno szafy?

Część producentów stawia na ekologiczną bawełnę, dzięki nowym technologiom ogranicza zużycie wody i nadzoruje warunki pracy w fabrykach. Większość wciąż jednak, ze względu na koszty, preferuje produkcję szkodliwą dla środowiska. Innym i mniej kosztownym wyjściem jest recykling. Jeansy, które powstały jako odzież robocza dla farmerów i górników, są bardzo trwałe. Dlatego warto wykorzystać je ponownie, nawet jeśli już są wyraźnie znoszone lub poprzecierane. Nie wiesz co zrobić ze starymi jeansami? Z pomocą przychodzi KOKOworld, firma, która zbiera stare jeansy, żeby zrobić z nich dobro!

IMG_5804

Foto: materiały prasowe KOKOworld

KOKOworld to odpowiedzialna, polska marka odzieżowa, która od lat realizuje świadome podejście do mody na płaszczyźnie globalnej i lokalnej – poprzez współpracę z rzemieślnikami z różnych zakątków świata, jak i wspierając lokalnych producentów bawełny i krawców. Mimo że trend slow fashion w Polsce dopiero się rozwija, KOKOworld konsekwentnie propaguje etyczną wizję branży modowej, współpracuje również z Fashion Revolution, organizacją, która zwraca uwagę na problemy związane z masową produkcją ubrań. Marka realizuje też projekty recyklingowe, wykorzystując między innymi ścinki afrykańskich materiałów. Jakiś czas temu zaprezentowała plecaki ze starych jeansów wykonane przez rękodzielnika Carlosa z Hiszpanii. Tym razem KOKOworld idzie o krok dalej i zbiera stare jeansy, aby stworzyć z nich coś pięknego i użytecznego, a to wszystko w szczytnym celu! Nadając starym jeansom nowe życie, chce jednocześnie wspomóc najbardziej potrzebujących – podopiecznych fundacji Window of Life w domu dziecka w Ugandzie.

img_5341

Foto: materiały prasowe KOKOworld

Torby i plecaki stworzone ze starych jeansów według projektu KOKOworld zostaną wystawione na aukcję, a całkowity dochód zostanie przeznaczony na ufundowanie dzieciom z domu dziecka w Masindi w Ugandzie edukacji i niezbędnych przyborów szkolnych. Dom dziecka fundacji Window of Life powstał w 2011 roku z inicjatywy Marty Majewskiej-Vaassen, we współpracy z Ugandyjką Marią, która obecnie zajmuje się prowadzeniem domu. Przy wsparciu licznych przyjaciół z Niemiec i Polski udało się stworzyć miejsce, gdzie porzucone i osierocone dzieci mogą znaleźć schronienie oraz otrzymać edukację. Ostatnio dom przeszedł gruntowną przebudowę, jednak wysłanie dzieci do szkoły i wyposażenie ich w potrzebne przybory generuje dalsze koszty, których fundacja nie jest w stanie pokryć bez wsparcia chętnych do pomocy. Dlatego, zamiast odkładać lub wyrzucać niemodne czy przetarte jeansy, warto wysłać je do KOKOworld, w ten sposób można przyczynić się do ochrony środowiska i jednocześnie wspomóc dzieci z Domu Dziecka Window of Life w Ugandzie (KLIK).

Dodam jeszcze, że partnerem tej akcji jest Fashion Revolution Poland. Torby i plecaki będą odszywane w zaprzyjaźnionej z KOKOworld szwalni, a licytacja wyprodukowanych rzeczy jest planowana na okres Fashion Revolution Week (27.-30. kwietnia).

frdlogo-224

Propozycja nie do odrzucenia: zasypmy KOKOworld naszymi dżinsami.

Idę na pocztę.

* * *

Dziękuję KOKOworld za zaproszenie do tej akcji.

Strona KOKOworld (klik)

Fanpejdż KOKOworld (klik)