[Zaproszenie] Moja mama jest moim największym fanem

14 grudnia 2017

Plan: za pomocą pracy ’Why can’t I be Kate Moss?’ zachęcić do odwiedzenia wystawy, która nie jest „o modzie i ubiorze”.

Why cant I be Kate Moss

Foto: Why can’t I be Kate Moss?, Paweł Zawiślak. Materiały prasowe CSW.

Gdy patrzę na ten rysunek przypominają mi się prace, które inspirowała postać tej jednej z najsłynniejszych modelek najnowszej historii mody – majowa okładka brytyjskiego Vogue’a z 2000 roku z Kate Moss sfotografowaną przez Sarah Moss czy pikselowa twarz modelki tej samej twórczyni (KTMSS, 2000), wyrzeźbiona przez Marca Quinna głowa modelki i rysunek Jake’a i Dinos Chapman (Kate, 2000). Ileż dziewcząt marzyło (i pewnie nadal marzy) o takiej pracy – spacery po wybiegach, sesje, piękne ciuchy. Dlaczego ona, a nie … ja? Czy praca Pawła Zawiślaka jest odpowiedzią na to pytanie?

Prace Pawła Zawiślaka, znanego także jako Kropki Kreski, bywają związane są ze światem mody. Jeśli byliście w toruńskim CSW na wystawie „Art Next To Fashion” (2016) może wpadła Wam oko grafika przedstawiająca belgijską projektantkę Ann Demeulemeester jako Dartha Vadera? Za każdym razem jak pomyślę o tej pracy muszę się uśmiechnąć, bo mam nieodparte wrażenie, że w tym jednym rysunku Pawłowi udało się uchwycić zarówno osobowość marki, jak i projektantki. A może pamiętacie grafiki w sklepach H&M zachęcające do założenia karty w H&M Club? To też praca Pawła. A może słyszeliście o absolwencie antwerpskiej Royal Academy of Fine Arts, który stworzył nadruk wykorzystany w jednej z kolekcji Waltera Van Beierndoncka? Tak, to znów Paweł.

Toruńska wystawa prac Pawła nie skupia się jednak na jego projektach związanych ze światem mody. To przegląd prac dotyczących różnych dziedzin życia, osobisty komentarz twórcy wobec interesujących go zjawisk, czasem prześmiewczy, czasem jednak też bolesny. Zawsze jednak są to prace wykonane niezwykle precyzyjnie, zajmujące bardzo dużo czasu – co możemy czasem obserwować na fejsbukowym profilu Kropki Kreski. Dla mnie jednak cechą najbardziej przebijającą z tych prac Pawła, które miałam okazję obejrzeć, jest wyostrzona wrażliwość, olbrzymia czułość wobec portretowanych bliskich i wyobraźnia, która ma według mnie zdecydowany rys bezkompromisowości, brak drogi na skróty.

Wśród prac wybranych na wystawę pojawią się owady, które zagościły w kolekcji biżuterii Anny Orskiej oraz burak – bohater okładki płyty Czesława „Czesław Śpiewa & Arte dei Suonatori” (2017). Jednak zdecydowanie najpiękniejszą pracą jest twarz Mamy Pawła, która gości na plakacie zapraszającym na wystawę. Mnie ten rysunek najzwyczajniej i najprościej w świecie wzrusza. Szanowna Pani Mamo Pawła, nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować zdolnego syna!

Insekt1 Paweł Zawiślak

Foto: Insekt 1, Paweł Zawiślak. Materiały prasowe CSW.

beetroot Kropkikreski Paweł Zawiślak Czesław śpiewa Art

Foto: Beetroot, Paweł Zawiślak. Materiały prasowe CSW.

image description

Foto: My Mom is my Biggest Fan and I am her Biggest Fan, Paweł Zawiślak. Materiały prasowe CSW.

W imieniu toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej z przyjemnością dołączam do zaproszenia na tę wyjątkową wystawę.

* * *

Wystawa „Moja mama jest moim największym fanem – Paweł Zawiślak aka Kropki Kreski. Prace z lat 2010 – 2017″, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, 15.12.2017 – 4.02.2018 (klik).